Boulder Tennis Academy

(720) 480-0249
info@gonzotennis.com
View Locations
The Best Tennis in Boulder, Colorado

CARA: Schedules & Match Results 2012

CARA STATE TOURNAMENT – FINALS RESULTS

CATEGORY CHAMPION FINALIST SCORE
BOYS 10 #1 Michael Conde (Superior) Joseph Dutoit 9-5
BOYS 10 #2 Austin Katterhorn (Superior) Joe Vernard (Superior) 9-7
BOYS 10 #3 Jackson Ware (Thornton) Alex Thiemann 10-9
BOYS 10 #4 Nathan Guerrero (Thornton) Daniel Rui (Superior) 9-4
GIRLS 10 #1 Myria Garcia (Lakewwod) Bridget Bell (Louisville) 10-9
GIRLS 10 #2 Renessa Khanna (Louisville) Sarah Posewitz 9-4
GIRLS 10 #3 Anna Schenkel (Louisville) Kira Chaney 9-5
GIRLS 10 #4 Nithya Eswaran (H. Ranch) Megan Lindsey (Loveland) 9-7
BOYS 12 #1 Mason Lewis (Brromfield) Neil Wilcox (Boulder) 9-7
BOYS 12 #2 Emilio Buxton (Louisville) Sawyer Giles (Broomfield) 10-9
BOYS 12 #3 Wiiliam Spong (Louisville) Bryan Cordutzky (Broomfield) 9-5
GIRLS 12 #1 Drew Limpasuvan (Boulder) Lela Daszuta (S. Suburban) 9-2
GIRLS 12 #2 Natalia Benallo (Thornton) Ava McQuade (loveland) 10-8
GIRLS 12 #3 Claire Sullivan (Boulder) Emily Canvasser (Boulder) 9-7
GIRLS 12 #4 Kristina Sisson (Berthoud) Isha Jaktdar (H. Ranch) 9-2
BOYS 14 #1 DJ Waldron (Boulder)
BOYS 14 #2 Jake Barrett (Louisville)
BOYS 14 #3 Aron Gordillo (Broomfield)
BOYS 14 #4 Rowan Willike (Broomfield)
GIRLS 14 #1 Ruth Delevoryas (Broomfield
GIRLS 14 #2 Diana Boll (Columbine Knolls
GIRLS 14 #3 Line Neitenbach (Louisville)
GIRLS 14 #4 Mikayla dudak (Superior)
BOYS 18 #1 Morgan Reisacher (South Suburban)
BOYS 18 #2 Brian Grubb (Longmont
BOYS 18 #4 Shane Stillmunkes (Broomfield
GIRLS 18 #1 Fiona Bell (Louisville)
GIRLS 18 #2 Maia Vadeen (Thronton)
GIRLS 18 #4 Dipika Raghuraman (HIghlands Ranch)

 

CARA STATE TOURNAMENT – FINALS
July 27

Congratulations to the following players who have made it to the finals:

10’s:
Emma Lookner
Taylor Merz
Mahima Gurung
Aiden Shaunessy

12’s:
Drew Limpasuvan
Claire Sullivan
Emily Canvasser
Neil Wilcox

14’s:
Jett Reed
D.J. Waldron

15’s:
Ty Limpasuvan
Jack Glynn

Matches will be played according to individual instructions given to each player at the following locations:

Centennial Middle School: 2205 Norwood Avenue, Boulder, CO 80304 for 10’s and 12’s
Fairview High School: 1515 Greenbriar Boulevard Boulder, CO 80303 for 14’s and 15’s

 

CARA STATE TOURNAMENTJuly 23 – July 27


(click on the image to see full pdf schedule)

10 and UNDER – MONDAY, JULY 23
At Longmont (2 Locations – Carr Park & Pratt Park)

(click on the button to see full pdf schedule)

BOYS
9 am – 1 pm Aidan Shaugnessy
8 am – 12 pm – 2 pm Henry Schulte
8 am – 11 am – 1 pm Victor Lia
11 am – 1 pm Ethan Lelad
12 pm – 2 pm Nathan Spillmand

GIRLS
11 am Mahima Gurung
9 am – 12 pm Emma Lookner
9 am – 12 pm Taylor Merz

LOCATIONS:
Carr Park: 21st and Gay St, Longmont, CO
Pratt Park: Off of 17th and Northwestern, Longmont, CO

 

12 and UNDER – TUESDAY, JULY 24
At Loveland North Lake

(click on the button to see full pdf schedule)

BOYS
10 am – 12 pm Louis Schulte
10 am – 12 pm Grant Maclachlan
10 am – 12 pm Neil Wilcox
8 am – 10 am – 12 pm Edward Dowling
8 am – 10 am – 12 pm Brian Enright
9 am – 11 am Bryce Fincher

GIRLS
9 am – 11 am – 1 pm Katherine Lapp
9 am – 12 pm Drew Limpasuvan
8 am – 11 am – 1 pm Emily Canvasser
8 am – 10 am – 12 pm Claire Sullivan

LOCATION:
North Lake Park – Loveland High School: 920 West 29th Street, Loveland, CO

 

14 and UNDER – WEDNESDAY, JULY 25
At Boulder (2 Locations: Fairview Highschool and Centennial Middle School)

(click on the button to see full pdf schedule)

BOYS
8 am – 10 am Stevan Maksimovic
10 am – 12 pm Doran Harrop
8 am – 12 pm Jett Reid
8 am – 12 pm Daniel Better
8 am – 10 am DJ Waldron

GIRLS
10 am Audrey Lookner

LOCATIONS:
BOYS: Fairview High School: 1515 Greenbriar Boulevard Boulder, Co 80303
GIRLS: Centennial Middle School: 2205 Norwood Avenue, Boulder, CO 80304

 

15’s – THURSDAY, JULY 26
At Boulder at Fairview High School

(click on the button to see full pdf schedule)

BOYS
10 am Azur Ali
8 am – 10 am Ty Limpasuvan
8 am – 10 am Grant Harrop
8 am – 10 am – 12 pm Jack Hightower
8 am – 10 am Sam Rudman

LOCATION:
Fairview High School: 1515 Greenbriar Boulevard Boulder, Co 80303

 

SEMI FINALS AND FINALS – FRIDAY, JULY 27
At Boulder

Finalists, Times and Location to be Posted Soon!

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

JULY 20: 10 & UNDER PLAY DAY WITH USTA
and
ROUND ROBIN TOURNAMENT for 12′s, 14′s and 15′s

Place: Centennial Middle School (2205 Norwood Ave, Boulder, 80304)
Time: 8 am to 2 pm
Schedules: First come-first served, will arrange schedule as participants arrive. 10’s and 12’s starting at 8, 14’s and 15’s starting at 9:30.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

JULY 13: BOULDER VS. BROOMFIELD AT BROOMFIELD RESULTS

City Park (aka Broomfield Community Park)
Location: 2dn Avenue & Main Street, Broomfield, CO 80020

8:00 a.m.
Aidan Shaugnessy d. Andrew Herby (9-4)
Nathan Spillman d. Colin England (9-3)
Matthew Eichner d. James Spillman (9-5)

9:15
Henry Jaeckle d. Gautam Nambiar (9-6)
Mahima Gurung d. Mackenzie Martella (9-3)
Meghan Roylance d. Taylor Merz (10-8)
Kate Bethune d. Makenna Hardy (9-1)

10:30
Louis Jaeckle d. Bryan Cordutsky (9-6)
Molly Conroy & Leslie Gordillo d. Caleb Stevens & Bryce Fincher (9-3)
Aron Gordillo d. Brian Enright (9-7)
Emily Canvasser d. Sudeepti Nareddy (9-1)

11:45
Colton Stevens d. Bryan Cordutsky (6-2, 6-0)
Caleb Stevens d. Parker Jewell (9-7)
Rebecca Hostert d. Eve Boyd (9-5)
Eve Boyd d. Megan Atkin (6-1)

 

Broomfield High School
Location: 1 Eagle Way, Broomfield, CO 80020

8:00 a.m.
Cooper Hanley d. Mason Jones (9-2)
Ian Willike v. Ethan Leland
Rowan Willike d. Jett Reid (6-3, 6-4)
Audrey Lookner d. Arianna Jones (9-4)

9:15
Emma Lookner d. Kelly Song (9-2)
Katherine Lapp d. Ashley Song (9-3)
Neil Wilcox d. Macklin Harrington (7-2)
Neil Wilcox d. Reed Harrington (7-2)

10:30
Claire Sullivan d. Catherine Li (9-0)
Drew Limpasuvan d. Amanda Bagnato (6-0, 6-2)
DJ Waldron d. Parker Steen (6-0, 6-2)

11:45
Claire Sullivan d. Maria Gesicki (9-1)
Grant Harrop & Robert Waldron d. Ian Dowdy & Shane Stillmunkes (6-3, 6-1)
Carson Platnick v. Doran Harrop
Ty Lampasuven d. Ryan Baten [ 6-3, 3-6, 1-0 (10-8 ) ]

 

Legacy High School
Location: 2701 West 136th Ave., Broomfield, CO 80023

10:30 a.m.
Henry Dana d. Emily Bennett [ 4-6, 6-2, 1-0 (10-3) ]
Ethan Hollister v. Grant Maclachlan
Stevan Maksimovic d. Calvin Mak (6-0, 6-0)

11:45
Galen Roda v. Azur Ali
Austin Martinez v. Jack Hightower
Alex Milinazzo v. Henry Dana

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

JUNE 29: BOULDER VS. BROOMFIELD A RESULTS
Location: Centennial Middle School (2205 Norwood Ave, Boulder, 80304)

10’s
Kate Bethune d. Kayn Bratach (9-6)
Cooper Hanely d. Jacob Holland (7-2)
Mahima Gurung d. Lydia Karlson (9-3)
Emma Lookner/Taylor Metz d. Riley Suissa/Faith Torres (9-0)
Ethan Leland/Nathan Spillman d. Lydia Karlson/Jacob Holland (9-5)
Victor Lita/Henry Jaeckle d. Karyn Bratach/Faith Torres (9-6)

12’s
James Spillman d. Micah Bratach (9-5)
Nathan Holland d. Caleb Stevens (9-0)
Neil Wilcox/James Spillman d. Malia Calcagno/Jake Hugenberg (9-4)
Jake Hugenberg/Mitchell Manwaring d. Katherine Lapp/Eve Boyd (10-8 )
Emily Canvasser d. Shannon Ireland (9-0)
Aidan Shaugnessy/Brian Enright d. Peyton Burke/Alano Aguirre (9-6)
Tyler Dunn/Mitchell Manwaring d. Claire Sullivan/Bryce Fincher (9-1)
Drew Limpasuvan d. Malia Calcagno (9-0)
Louis Jaeckle/Grant Maclachlan d. Alano Aguirre/Shane Kaiser (9-6)

14’s
Stevan Maksimovic d. Connor Holland (6-0, 6-1)
Sam Karlson d. DJ Waldron (6-4, 6-4)
Doran Harrop d. Karl Doertenbach (6-4, 6-3)
Jett Reid/Daniel Better d. Connor Burke/Mitchell Kerr (6-3, 7-6, 10-4)
Colton Stevens d. Shane Kaiser (6-0, 6-1)
DJ Waldron/Steven Maksimovic d. Coby Babcock/Caleb Penner (6-2, 7-5)
Tyler Dunn d. Jett Reed (9-4)
Jenna Ireland d. Audrey Lookner (6-3, 6-1)
Daniel Better/Smith McGarr d. Janelle Dean/Coby Babcock (6-1, 6-1)

14/15’s
Neil Wilcox/Jack Hightower d. Stacy/Sarina Phu (6-4, 7-6)

15’s
Ty Limpasuvan d. Shad Karlson (7-6, 6-2)
Sam Rudman d. Andrew Neuhalfen (7-5, 6-4)
Azur Ali/Simon Andorre d. Chris Miller/William Comeau (6-1, 6-1)
Jack Hightower/Robert Waldron d. Stephanie Gomez/Holland Russo (6-1, 6-1)
Azur Ali d. Austin Cole (6-1, 6-0)
Ty Limpusavan/Simon Andorre d. John Hammond/Julia Martin (6-0, 6-0)

To see the results in the schedule in PDF and Calendar format, click on the image below (winners are in red):

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

JUNE 22: BOULDER VS. THORNTON RESULTS
Location: Thornton East Lake Courts @ 12400 Steele Street, Thornton, CO 80241

8:00 a.m.
Ashok Tekumalla d. Nathan Spillman (7-5)
Mahima Gurung d. Jackson Ware (7-5)
Kate Bethune/Taylor Merz d. Matt Rocabado/Daniel Rocabado (7-0)
Kian Serenil/Emma Lookner d. James Wiske/Nathan Guerrero (7-3)

Played 8:45 a.m.
Neil Wilcox d. Leia Vadeen (7-1)
Drew Limpasuvan d. Natalie Benallo (7-4)
Brian Enright d. Brandon Cage (7-3)
Kobe Joseph d. James Spillman (9-5)
Emily Canvasser/Claire Sullivan d. Lesley Munson/Joslyn Cianfrance (7-2)
Sam Wiske/Joseph Olivas d. Grant Machlachlan/Katherine Lapp (9-8 )

9:30 a.m.
Hunter Rohlman d. Stevan Maksimovic (6-4, 6-1)
D.J. Waldron d. Bryson Thompson (6-0, 6-0)
Emily Canvasser/Claire Sullivan vs. Deanna Thumma/Chloe Serbu (7-3)

10:15 a.m.
Audrey Lookner d. Arianna Bruno (6-3, 3-6, 1-0)
Daniel Better/Doran Harrop d.Troy Craddock/Aniston Craddock (6-1, 6-1)
Smith McGarr/Jett Reid d. Bryson Thompson/Lauryn Munson (7-5, 6-2)
Simon Andorre d. Morgan Fischer (6-3, 7-5)

11:45 a.m.
Ty Limpasuvan d. Morgan Fischer (9-5)
Henry Dana d. Sammy Privett (6-2, 6-4)
Grant Harrop/Azur d. Deekshitha Thumma/Chase Davis (6-2, 6-0)
Robert Waldron d. Hunter Goff (6-0, 6-3)
Jack Hightower/Sam Rudman d. Keanu Lynn/Wesley Ma (6-0, 6-0)

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

JUNE 15: BOULDER VS. BRIGHTON RESULTS
Location: Centennial Middle School (2205 Norwood Ave, Boulder, 80304)

10’S
Ethan Leland/Henry Jaeckle d. Kathy Hangland/Aspen Amador (9 – 6)
Victor Lita/Nathan Spillman d. Katsumi Hayashi/Jacen Lucero (9 – 6)
Mahima Gurung/Emma Lookner d. Darian Martinez/Skylar Lange (9 – 2)
Ella Wyckoff/Kate Bethune d. Ari & Pavic Mejic (9 – 5)
1:50 pm – Kelsey Nigro vs. Taylor Merz – Court 5

12’S
Adam Hangland/Nicholas Holland d. Louis Jaeckle/James Spillman (9 – 5)
Neil Wilcox d. Devon Martinez (9 – 0)
Katherine Lapp d. Victoria Cartervs (6 – 0)
Caleb Stevens/Grant Maclachlan d. Jeremy Swartz/Jackson Hardy (9 – 4)
Trae Epema/Klara Kovach d. Eve Boyd/Claire Sullivan (9 – 8 )
Grant Maclachlan d. Amanda frankish (9 – 0)
Louis Jaeckle d. Dylon Stricklett (9 – 8 )
Becky Hefty d. Caleb Steves (9 – 4)
Sienna Muniz d. James Spillman (9 – 3)
Emily Canvasser d. Sarah Hughes (10 – 8 )
Jack d. Gage Cochran (9 – 1)
Bryce Fincher d. Paul Smith (8 – 1)
Bryce Finch d. Jackson Hardy (8 – 1)

14’S
Jett Reed/Colton Stevens d. Timothy Hayashi/Dorn Holland (6 – 0, 6 – 1)
DJ Waldron d. Kristian Torres (6 – 3, 6 – 0)
Jett Reed d. Parley Kovach (6 – 1, 6 – 3)
Daniel d. Indigo (6 – 1, 6 – 1)
Colton Stevens d. Evan Cochran (6 -1, 6 – 0)
Doran Harrop d. Thunder Cowan (5 – 0)
Robert/DJ Waldron d. Tyler Harris/Tylan Larsen (6 – 2, 6 – 4)
Audrey Lookner d. Alana Adams (6 – 1, 6 – 2)

14/15’S
Sam Rudman d. Taylon Barden (6 – 1, 6 – 3)

15’S
Grant Harrop/Ty Limpasuvan d. Gage Cochran/Emily Helsel (6 – 1, 6 – 1)
Azur Ali/Henry Dana d. Brett McEwan/Sienna Muniz (6 – 0, 6 – 1)

To see the results in the schedule in PDF and Calendar format, click on the image below (winners are in red and scores are next to their age category):

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

CARA Match Schedule: (Times and Places to be announced)

June 15 vs. Brighton @ Boulder
June 22 vs. Thornton @ Thornton
June 29 vs. Broomfield @ Boulder
July 13 vs. Broomfield @ Broomfield
July 20 Bye

State Championship: (Times to be determined – full location address to be posted)

July 23: 10 and under at Longmont, CO
July 24: 12 and under at Loveland, CO
July 25: 14 and under at location TBD
July 26: 15 and under at Thornton, CO
July 27: Semi Finals and Finals at Boulder, CO – Centennial MS

Notes: State Championship matches will be played all on the same day (according to age category) and will be single elimination. 10 and under will be playing full court with green-dot balls.

Tags:

No comments yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Testimonials