Boulder Tennis Academy

(720) 480-0249
info@gonzotennis.com
View Locations
The Best Tennis in Boulder, Colorado

2013 CARA: Schedules & Match Results

CARA 2013

Congratulations to all those who participated in
CARA State Championship 2013!

Our Semi Finalists were:
Boys 10’s #1 Dillon Dickinson
Boys 10’s #2 Henry Jaeckle
Boys 10’s #3 Alan Jones
Girls 10’s #3 Sasha Maybe

Our Finalist was:
Boys 10’s #3 Michael Dickinson

Our Champion was:
Girls 12’s #1 Mahima Gurung

IMG_2916

IMG_2915

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

State Championship: July 22 – July 26

7/22 – 10’s at Longmont

At Carr Park: 21st Ave and Gay St. Longmont, CO

Boys #1 Nathan Spillman, first match at 8am

At Pratt Park: Off 17th and Northwestern St, Longmont, CO

Boys #2 Henry Jaeckle, first match at 11:45 am
Boys #3 Michael Dickinson, first match at 9:15 am
Boys #3 Alan Jones, first match at 9:15
Girls #3 Sasha Maybe, first match at 10:30 am

Click on the following images for a map and directions to the courts:

Longmont Court Directions Longmont Court Map

Click here to view the full draws:

2013 U10 Girls #3 Singles 2013 U10 Boys #3 Singles

2013 U10 Boys #2 Singles 2013 U10 Boys #1 Singles

 

7/23 – 12’s at Loveland

North Lake Park Tennis Facilities:

Boys #1 Louis Jaeckle, first match at 8:00 am
Boys #1 James Spillman, firs match at 10:00 am
Girls #1 Mahima Gurung, first match at 10:00 am
Girls #2 Emily Canvasser, first match at 8:00 am
Girls #2 Taylor Merz, first match at 8:00 am

Click on the following links for a printable map to the North Lake Park Tennis Facilities:

North Lake Park Tennis Facilities Page 1

North Lake Park Tennis Facilities Page 2

Click on the following link to view the full draws:

2013 12’s Draws

 

7/24 – 14’s at Boulder

Fairview Highschool – 1515 Greenbriar Blvd., Boulder, CO

Boys #1 Eddie Dowling, first match at 10:00 am
Boys #2 Eitan Moin, first match at 9:00 am

Centennial Middle School – 2205 Norwood Ave, Boulder, CO

Girls #2 Claire Sullivan first match at 10:00 am
Girls #2 Sarah Baines first match at 9:00 am

Click on the following links to view the full draws:

2013 14’s B2 & G2 Draws 2013 14’s B1 Draws

 

7/25 – 15’s at Thornton

Eastlake Tennis Courts – 124th and Steele St, Thornton, CO

Boys #1 Cyrus Gidfar, first match at 11:30 am
Boys #1 Stevan Maksimovic, first match at 11:30 am
Boys #1 Jack Glynn, first match at 11:30 am
Boys #2 Jeff Reid, first match at 8:00 am
Boys #2 Griffin Gilbert, first match at 8:00 am

Click on the link for a printable map to the Eastlake Tennis Facilities:

Map to Eastlake Tennis Facilities

Click on the following link to view the full draws:

2013 15’s Draws

 

7/26 – Finals at Boulder

Fairview Highschool – 1515 Greenbriar Blvd., Boulder, CO
Centennial Middle School – 2205 Norwood Ave, Boulder, CO

Schedules TBD

– – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – — – – – – –

July 19 vs. Louisville
Where: Louisville, co 80027 – 2 Locations!

1) 900 W VIA APPIA

8:00 am
#1 Sarah Nickerson/Mrgen Shambo vs. Alan Jones/Sasha Mabie
#2 Ethan Harrys/Luke Nickerson vs. Nathan Spillman/Michael Dickinson
#3 Katy Kilcoyne/Max Kilcoyne vs. Dillon Dickinson/Henry Jaeckle
#4 Sarah Mautz vs. Nicole Polglaze

9:00 am
#1 Natalie McKee/Madison Risi vs. Claire Sullivan/Sarah Baines
#2 Rex Ray vs. Eitan Moin
#3 Cyrus Evans vs. Griffin Gilbert
#4 Olivia Cole vs. Nicole Polglaze

10:00 am
#1 Drew Meseck vs. Jett Reid
#2 Jack Vincent/Quinn McNamarra vs. Tristan Buxton/Emilio Buxton
#3 Luc Polglaze vs. Jack Glynn

 

2) CENTENNIAL TENNIS COURTS AT THE CORNER OF GARFIELD AVE & W REGAL STREET

8:00 am
#1 Maren Steiner vs. Bryce Fincher
#2 Renesa Khanna vs. Anna Shenkel vs. Thomas Skodje
#3 Lauren Mestas vs. Taylor Merz
#4 Audrey Fowles/Daniel Shenkel vs. Louis Jaeckle/James Spillman

9:00 am
#1 Hannah Kim vs. Stevan Maksimovic
#3 Clare Arguijo-Boehm vs. Taylor Merz
#4 Audrey Fowles/Daniel Shenkel vs. Mahima Gurung/Emily Canvasser

 

– – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – — – – – – –

July 12 vs. Broomfield B
Where: Centennial Middle School at 2250 Norwood Ave, Boulder, CO 80304

8:00 AM

10’s: Ian Willeke/Mason Jones v. Nathan Spillman/Henry Jaeckle
14/15’s: Natalie McNess/Katelyn Swisher vs. Sarah Baines/Claire Sullivan
15’s: Park Steen vs. Stean Maksimovic
15’s: Ryan Baten vs. Jack Glynn
15’s: Chris Miller vs. Cyrus Gifdar
15’s: Andrew neuhalfen vs. Jett Reid
15’s: Austin Martinez vs. Griffin Gilbert
15’s: Ian Dowdi vs. Adam Chehadi

9:10 AM

10’s: Grant Thompson vs. Nathan Spillman
10’s: Sam Law vs. Henry Jaeckle
14’s: Arianna Jones/Noah Neuhalfen vs. Mahima Gurung/Emily Canvasser
14’s: Leslie Gordillo vs. Eitan Moin
14’s: Micah Bratach/Matt Eichner vs. Sarah Baines/Claire Sullivan
14’s: Reed Harrington vs. Nathan Hill
15’s: Melanie Baten/Sarah Hug vs. Jack Glynn/Cyrus Gidfar
15’s: Stephanie Gomez/Holland Russo vs. Jett Reid/Griffin Gilbert

10:20 AM

10’s: Faith Torres/Kayin Bratach vs. Sasha Maybe/Alan Jones
12’s: Jana Compesi vs. Zak Chehadi
12’s: Jason Neuhalfen vs. Taylor Metz
12’s: Malia Calcagno vs. Mahima Gurung
12’s: Caden Fund vs. Bryce Fincher
12’s: Lydia Karlson vs. Louis Jaeckle
12’s: Ginger Harrington vs. James Spillman
14’s: Carter Newby/Bryan Cordutsky vs. Nathan Hill/Eitan Moin

– – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – — – – – – –

June 28 vs. Brighton
Where: Brighton 2 Locations:
Prairie View HS (12909 E 120th Ave, Henderson, CO 80640) and Brighton HS (700 E Southern St Brighton, CO 80601)

SCHEDULE

At Prairie View HS (12909 E 120th Ave, Henderson, CO 80640):

8:00
Jack Glynn vs Dylon Stricklett
Eitan Moin vs Indigo Schultz
Sienna Muniz & Colleena Shmer vs Emily Helsel & Katherine Hernandez
Claire Sullivan vs Lizzy Helsel

9:10
Claire Sullivan vs Sarah Hughes
Emily Canvasser vs Brooke Barela
Mahima Gurung vs. Victoria Carter
Louis Jaeckle vs Yuto West

10:20
Yuto West & Thomas Segura vs Tyler Frankish & Ryan Smith
Cyrus Gidfar vs Gunnar Thurman
Jett Reid vs Zachary Shoenherr
Eitan Moin vs. Evan Cochran

11:45
Emma Propernick vs Amanda Frankish
Becky Hefty vs Jamie Pawlowski

 

At Brighton HS (700 E Southern St Brighton, CO 80601):

8:00
Briann Epema vs Bennett Meyers
Darian Martinez vs Ari Mejic
Griffin Gilbert vs Devin Martinez
Bryce Fincher vs Trae Epema

9:10
Katsumi Hayashi vs Jacen Lucero
Rebecca Gann vs Jenna Beauprez
Taylor Merz vs Ayaka Hayashi
Stevan Maksimovic vs Timothy Hayashi

10:20
Sasha Mabie & Michael Dickenson vs Sarah Cardillo & Kyleigh Cardillo
Dillon Dickenson vs Peyton Miller
Taylor Merz vs Kelsey Nigro
Sarah Bains vs Ashley Gann

11:45
Nicholas & Paul Smith vs Max Weber & John Gann
Sasha Mabie vs Akira Vance
Sarah Bains vs Kristen Torres
Wyatt Considine vs Jackson Hardy

– – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – — – – – – –

June 21 vs. Thornton
Where: East Lake Courts are at 12400 Steele Street, Thornton, CO 80241

8:00 a.m.
Court 1: Nathan Spillman vs. James Wiske
Court 2: Michael Dickinson vs. Arianna Le
Court 3: Henry Jaeckle vs. Bryson Conover
Court 4: Dillon Dickinson vs. Benjamin Ortiz
Court 5: Alan Jones vs. Jordan Ortiz
Court 6: Sasha Mabie vs. Megha Kumar

9:00 a.m.
Court 1: Louis Jaeckle vs. Nathan Guerrero
Court 2: Mahima Gurung vs. Jackson Ware
Court 3: Bryce Fincher vs. Sydney Mitchell
Court 4: Wyatt Considine vs. Isabella Fiore
Court 5: Emily Canvasser vs. Ryan Passwaters
Court 6: Taylor Merz vs, James Wiske

10:00 a.m.
Court 1: Claire Sullivan vs. Marcus Dozier
Court 2: Sarah Baines vs. Natalia Benallo
Court 3: Stevan Maksimovic vs. Morgan Fischer
Court 4: Sam Wiske/Joseph Olivas vs. Alex Castellano/Brandon Smith
Court 5: Jeff Reid vs. Chase Davis
Court 6: Kobe Joseph/Jaylin Cord vs. Bryson Thompson/Tyler Conover

11:30 a.m.
Court 1: Claire Sullivan/Sarah Baines vs. Vincent Ma/Neha Byati
Court 2: Jack Glynn vs.Morgan Fischer
Court 3: Gilbert Griffin/Cyrus Gidfar vs. Wesley Ma/Keanu Lynn
Court 4: Andy Womer/Sam Wiske vs. Priya Byati/Myah Gadlin

– – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – — – – – – –

June 14 vs. Broomfield A
Where: Centennial Middle School at 2250 Norwood Ave, Boulder, CO 80304

8:00 am

15’s Stevan Maksimovic d. Caleb Penner: 6-0, 6-2
15’s Jack Glynn d. Coby Babcock: 4-6, 7-5, 1-0
15’s Kevin Rivera d. Cyrus Gifdar: 6-3, 6-1
15’s Jett Reid d. Connor Holland: 6-2, 6-1
10’s Gautam & Dhruv Nambiar d. Alan Jones/Michael Dickinson: 9-7
10’s Nathan Spillman d. Jacob Holland: 9-0
10’s Hannah Wang d. Isabella Gritti: 6-3
12’s Wyett Considine d. Nathan Holland: 9-7

9:10 am

15’s Sarah Baines d. Janelle Dean: 6-0, 6-1
15’s Claire Sullivan d. Amanda Dillon: 10-8
15’s Cyrus Gifdar/Jack Glynn d. Anthony Xue/Katie He: 6-1, 3-5, 1-0
12’s Bryce Fincher/Wyett Considine d. Kuy Thompson/Jana Compesi: 6-3, 6-2
12’s Emily Canvasser/Taylor Metz d. Jack Painter/Colin England: 9-0
14’s Sawyer Giles/Dustin Rittenhouse d. James Spillman/Zak Chehadi: 7-5, 6-4
15’s Stevan Maksimovic d. Max Alger-Meyer: 6-0, 6-0
12’s Neil Wilcox d. Ethan Hollister: 9-2

10:20 am

14’s Sarah Baines d. Amanda Bagnato: 6-3
12’s Mahima Gurung d. Colin England: 9-0
14’s Eddie Dowling d. Molly Conroy: 6-0, 6-0
14’s Adam Chehadi d. Peyton Roeder: 6-0, 6-0
14’s Sasha Mabie d. Peyton Roederer: 9-5

– – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – –

 

Tags: , , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Testimonials